שיא של עשור בגיוס עובדים ומולו שיא של מחסור בעובדים בעלי כישורים מתאימים

ממצאי סקר צפי התעסוקה של ManpowerGroup לרבעון הרביעי של שנת 2021

בשנתיים האחרונות, השתנה עולם התעסוקה ללא הכר. את החתמת הכרטיס היומית, ימי העבודה המאתגרים במשרד והנסיעות הארוכות, החליפו פגישות זום ותפיסה כללית לפיה, מקום עבודה הוא כבר לא רק מקור פרנסה אלא סביבה המסייעת בהתפתחות אישית ומקצועית. נכון לסוף שנת 2021, המשבר הכלכלי ואחוזי האבטלה הגבוהים שהגיעו לשיאם בתחילת שנת 2020 בעקבות מגפת הקורונה,  מראים סימני האטה משמעותיים. ניכר כי מרבית מקומות העבודה, למדו להסתגל לשינויים של השנתיים האחרונות, ואימצו מודל עסקי המאפשר שמירה על תפוקה מרבית לצד התחשבות בצרכי העובד.

כמדי רבעון, עורכת ManpowerGroup סקר בהשתתפות 45,000 מעסיקים מרחבי העולם. ממצאי הסקר שנערך ברבעון הרביעי של שנת 2021, מצביעים על מגמת התאוששות וצפי תעסוקה של +11% – שיא של העשור האחרון.

מגמה חיובית בצפי הגיוס

בדומה למגמה שהחלה ברבעון הקודם, המעסיקים שהשתתפו בסקר צופים פעילות ערה בשוק העבודה לחודשים אוקטובר-דצמבר.  23% מהם מתכוונים לגייס עובדים ואילו רק 12% מתכננים לפטר עובדים קיימים. בענף הכספים והשירותים העסקיים, שמצטיין באיתור כוח אדם איכותי ובמתן הטבות מפליגות למגויסים, צפויה פעילות גיוס ענפה במיוחד עם צפי תעסוקה של +19%. גם בענפי הייצור מבוסס התעשייה, צופים המעסיקים אחוזי גיוס משמעותיים עם צפי תעסוקה של 16%.

בבירת ישראל, ירושלים, מדווחות תחזיות חיוביות ביותר של צפי תעסוקה +21%. גם במרכז הארץ ובאזור גוש דן, בו נמצאים ריכוזי אוכלוסייה גדולים מדווחים המעסיקים על עלייה של 9% בצפי התעסוקה. תחזיות הגיוס החלשות ביותר הן בצפון הארץ ועומדות על 8% בלבד.

הארגונים הגדולים, מנצלים נכונה את התדמית החיובית והמשאבים שברשותם ומצביעים על צפי תעסוקה של +30% – שיפור של 4% מהרבעון הקודם. הארגונים הקטנים, לעומת זאת, מתקשים להרחיב את פעולות הגיוס בשל מצוקת כוח אדם וקושי כספי במתן תמריצים למועמדים פוטנציאליים.

במקביל, נמשכת מצוקת הכישרונות בישראל, כאשר 65% מהמעסיקים שהשתתפו בסקר, מעידים על קושי באיוש משרות בשל המחסור בטאלנטים מיומנים. הענפים בהם מתקשים המעסיקים לאתר טאלנטים, כמו ענף המסחר הסיטונאי והקמעונאי וענף התיירות, מרכזים גם הם מאמצים רבים בגיוס עובדים ושואפים להתגבר על הקשיים באיתור מועמדים מתאימים באמצעות מתן מענקי הצטרפות ושעות עבודה גמישות.

ומה קורה בעולם?

אחוזי המתחסנים הגבוהים והחזרה לשגרה לצד הנגיף, נותנים את אותותיהם בשוק העבודה המתאושש. ממצאי הסקר מצביעים על מגמת גיוס חיובית כלל עולמית, כאשר ב-11 שווקים ברחבי העולם נרשם צפי הגיוס הגבוה ביותר מאז החל הסקר בשנת 1962. ארצות הברית מובילה את הטבלה עם צפי גיוס מרשים של 48% ולצידה קנדה והודו עם אחוזים דומים.

הגיוס בענף השירותים העסקיים הפופולארי, נוסק גם בעולם עם תחזית גיוס של 54% ואילו בשירותי הבריאות והחינוך, שספגו מכה קשה עם פרוץ המגפה, נרשמו אחוזי גיוס נמוכים יותר.

במבט כללי, ניתן לומר שהמעסיקים בישראל ובעולם, צופים התאוששות והתעצמות מחודשת של שוק התעסוקה. המעבר למודל עבודה היברידי, זוכה לביקורות חיוביות בקרב 47% מהמנהלים ומעורר מוטיבציה בקרב דרגים זוטרים וגבוהים כאחד. התחזיות החיוביות והאופטימיות הכללית של המעסיקים, יעמדו למבחן בחודשים הקרובים, עם התגברות התחרות בשוק העבודה ודרישות העובדים המתחדשות לתנאי העסקה משופרים.

סקר צפי התעסוקה הרבעוני של ManpowerGroup, נערך בקרב מדגם מייצג של מעסיקים ממדינות שונות ברחבי העולם ומנתח ענפים ואזורים ספציפיים על מנת להסיק נתונים ולתעל אותם לשיפור פעילות עולם העבודה.