// !-- Global site tag (gtag.js) - Google Ads: 674976774 --> ?>
It's your time to shine
דף ראשי » המגזין » מה אומרות עיניך
left right

בוחנים אתכם בזכוכית מגדלת

גם שפת הגוף שלכם משפיעה על המראיין – אבל מודעות-יתר לכל תנודה ותנוחה עלולה להפריע

התקשורת האנושית הבין-אישית אינה מבוססת רק על המילים שאנו אומרים. למחוות כמו הבעות הפנים, מבט העיניים, תנוחת הידיים ואפילו תנודות הראש הקלות שלנו יש השפעה על הרושם שאנו יוצרים אצל בן שיחנו. למעשה, יותר מ-90% מהתקשורת שלנו אינה ורבלית כלל, וכשמדובר ברושם ראשוני, ההשפעה של שפת הגוף היא מכרעת.

לעתים, שפת הגוף שלנו משדרת מסרים אחרים ממה שבחרנו לומר. הדרך שבה אנו יושבים, מחייכים, מהנהנים ולוחצים את היד יכולה לשדר חשש, חוסר ביטחון, יהירות – לאו דווקא התחושות שהיינו רוצים שיעברו אל המראיין שלנו. אם כך, כמרואיינים, כדאי שנהיה מודעים לשפת הגוף שלנו. אך האם אנחנו באמת יכולים להשפיע עליה?

הרשת משופעת בהצעות קונקרטיות לתנוחת גוף מומלצת בראיון עבודה, למבט שרצוי להישיר או ללחיצת היד המנצחת. אבל שלא כמו שפה מילולית שהחוקים שלה ברורים, הפרשנויות לשפת הגוף מגוונות ותלויות גם באישיותו של המראיין. נראה שאין מתכון אחיד לשפת גוף "מנצחת", וגם אם היה כזה, לא בטוח שאפשר ליישם אותו בזמן הריאיון.

 

למה? כי לפעמים, מודעות-יתר עלולה לחבל בעיקר, במטרה שלשמה הגעתם לראיון. כשהמרואיין מרוכז כל העת בתנועותיו ובהתנהגותו נפגמת יכולת הקשב שלו למראיין ותשובותיו נפגעות, בהתאם. אם תהיו עסוקים כל העת במחשבות איך לחייך, איך לשבת, איך לשמור על קשר עין או, גרוע מזה, איך להימנע מהבעות או תנועות מסוימות, אתם עלולים למצוא את עצמכם נוקשים ועצורים, או לחלופין מוחצנים מדי. כך או כך, מודעות-יתר למחוות גופניות תייצר בסופו של דבר שפת גוף לא טבעית, ויש להניח שהיא תחבל במסרים שאתם רוצים להעביר.

לא בכדי נאמר שהעיניים הן הראי לנפש. השפה המילולית ניתנת לשליטה על ידי המחשבות, ואילו שפת הגוף נתונה בידי הרגשות והתחושות. על כן קשה לשלוט עליה באופן מלא, וקשה עוד יותר לחשוב עליה במקביל למחשבה המוקדשת לתקשורת המילולית. שפת הגוף של המרואיין היא התוצאה של תחושותיו. – הן לגבי עצמו והן לגבי האינטראקציה הנוצרת בינו לבין המראיין. כשהמרואיין אינו בטוח ביכולותיו הוא ייראה נבוך וחלש. כשהוא מרגיש נחיתות אל מול המרואיין הוא יתקשה לשמור על קשר עין, וכן הלאה.

 

מה בכל זאת אפשר לעשות? ניתן להשפיע על שפת הגוף בעזרת שינוי היחס כלפי המראיין, כלפי עצמנו, כלפי העבודה שעל הפרק וכלפי הסיטואציה כולה. כשיש שינוי בתחושות הפנימיות הוא ניכר בשפת הגוף.

אם נתייחס אל ראיון העבודה כאל הזדמנות להיכרות, הוא יהיה פחות מאיים ושפת הגוף שלנו תשדר זאת. במקום להרגיש שהמראיין בוחן אותנו, נרגיש שהוא מתעניין בנו, שלנו יש מה להציע למקום העבודה לא פחות משהוא מציע לנו, שאנו טובים במה שאנחנו עושים ועוד. אם נחוש בטוחים בעצמנו, חדורי מטרה ויכולת – התחושות החיוביות ישתקפו בשפת הגוף שלנו.

 

 

ואם כל זה אינו מספיק – הנה כמה תנאי-סף שכדאי לקיים תמיד: לשבת זקוף, להישיר מבט, לחייך מדי פעם. להיות ייצוגיים אך לא נוקשים – ואף פעם לא ללעוס מסטיק או לכסוס ציפורניים בזמן ריאיון!

אל תעבדו בלחפש עבודה

שלחו קורות חיים ואם אין, השאירו פרטים
ואנחנו כבר ניקח את זה מכאן

* שדות חובה
אל תעבדו בלחפש עבודה

שלחו קורות חיים ואם אין, השאירו פרטים
ואנחנו כבר ניקח את זה מכאן

תחומי העיסוק שמעניינים אותי

* שדות חובה
תודה!

הפרטים התקבלו בהצלחה.
אנחנו כבר מחפשים את העבודה הבאה שלך
ונעדכן אותך בהקדם.

תודה!

הפרטים התקבלו בהצלחה.
אנחנו כבר מחפשים את העבודה הבאה שלך
ונעדכן אותך בהקדם.