close
מחפשים פתרונות לניהול ותפעול מלאים לחברה שלכם? השאירו פרטים

  השירותים כרוכים בתשלום
  צרו קשר
  דף ראשי » סקר גלובאלי » מצוקת הכשרונות רבעון 4 2021

  איך תתגברו על מצוקת הכישרונות בעולם התעסוקה?

  מתוך סקר MEOS לרבעון 4 2021

  שנת 2021 תיחקק בזיכרון הקולקטיבי הישראלי והעולמי כנקודת מפנה בעולם התעסוקה. השינויים בדפוסי העבודה המוכרים, התפיסה המעמידה את העובד במרכז ופריצתן של טכנולוגיות חדשות ומורכבות לתעשייה, הפכו את עולם העבודה לזירה תחרותית במיוחד. שיעור האבטלה בישראל שעומד נכון לאוקטובר 2021 על כ-9%, ניצב בניגוד גמור למצוקת הכישרונות האדירה במסגרתה כ-65% מהמעסיקים בישראל ו-80% מהמעסיקים בעולם מדווחים על קושי באיתור טאלנטים.

  ומהם האתגרים המרכזיים הניצבים בפני המגייסים בעידן הפוסט-קורונה? סקר צפי התעסוקה הרבעוני של ManpowerGroup בהשתתפותם של כ-45,000 מעסיקים ברחבי העולם, בוחן את הקשיים שחווים המגייסים באיוש משרות מפתח בארגון, תוך חשיפת הסודות לגיוס הטאלנטים הכי נחשקים בשוק.

  עידן חדש בגיוס עובדים

  חבילת הטבות מפתה, שעות גמישות ומשכורות אטרקטיביות במיוחד, הן רק חלק מהדרכים באמצעותן מנסים המעסיקים למשוך אליהם כוח אדם איכותי. לאחר כמעט שנתיים של קבלת קצבה במסגרת מודל החל"ת, דרישות העובדים השתנו כמעט לחלוטין ואיתן – גם הציפיות לעבודה במקום שיאפשר להם למצות את מלוא הפוטנציאל הטמון בהם.

  ניכר אם כן, כי ענפים המעסיקים עובדים במשרות שעתיות בשכר נמוך, חווים את המצוקה החריפה ביותר בגיוס מועמדים מתאימים. 81% מהמעסיקים בענף המסחר הסיטונאי הקמעונאי, הנדרשים להעסיק אנשי מכירות בשכר נמוך יחסית, מדווחים על קושי באיתור עובדים בעלי כישורים מתאימים. מגייסים למשרות אלה, מתקשים להציע לעובדים תנאים כגון עבודה מהבית שהפכו לסטנדרט בענפים אחרים, בשל טיב המשרות הדורש הימצאות פיזית במקום העבודה. גם ענף התיירות והמלונאות שספג מכה אנושה בשנתיים האחרונות, מתקשה להתאושש ומציג אחוזים דומים של קושי בגיוס עובדים.

  בדומה למשברים אחרים, גם כאן ניכרת חוזקתם של הארגונים הגדולים שמצליחים לשמר את האטרקטיביות שלהם בעיניי העובדים, בעוד שבחברות הקטנות יותר, מדווחים 57% מהנסקרים על קשיים משמעותיים באיוש משרות.

   מקום שכדאי לעבוד בו? איך עושים את זה נכון

  במסגרת מאבק גיוס העובדים, החלו מעסיקים רבים בבניית תכניות אסטרטגיות שיסייעו להם למשוך כוח אדם איכותי בעל ערך גבוה לשוק העבודה. משרות כמו מנהל חווית עובדים הפכו לדומיננטיות במיוחד בחברות ההייטק המובילות, על מנת לאפשר לעובדים להרגיש מוערכים ולספק להם את הכלים הדרושים להצלחה והתפתחות במקום העבודה.

  בהתאם לרוח התקופה, מתוך הארגונים הישראלים המתקשים בגיוס טאלנטים, 33% מציעים יותר גמישות במקום העבודה. האיזון בין העבודה לבית, שהפך למושג מרכזי בשוק התעסוקה, לא נעלם מעיניהם של המעסיקים כאשר 22% אחוזים מהם מציעים הטבות כדוגמת הגדלת ימי החופשה, נופשים על חשבון העבודה ועוד. בעולם לעומת זאת, מתמקדים המעסיקים בהעלאת השכר כאשר 31% מהם מדווחים על שיטה זו כדרך המועדפת עליהם לאיתור עובדים.

  אך מעבר להטבות הכספיות, הדרך המרכזית להתגברות על מצוקת הכישרונות טמונה בהכשרה מקצועית ושדרוג מיומנויות העובדים. 51% מהמעסיקים שהשתתפו בסקר, מציעים תכניות הכשרה ארוכות טווח, בין אם מדובר בהכשרה מקצועית לתפקיד ספציפי ובין אם בפיתוח מיומנויות ניהול ומנהיגות לדרגים הגבוהים יותר. יחד עם זאת, התכניות להרחבת מיומנויות העובדים נתקלות גם הן בקשיים. 29% מהארגונים שהשתתפו בסקר, מצביעים על קושי במימון תכניות ההכשרה ואילו 9% מדווחים על חוסר נכונות מצד ההנהלה להטמעת תכניות לשדרוג מיומנויות.

  המשבר התעסוקתי העצום שחווה עולם העבודה בשנתיים האחרונות, אילץ את המעסיקים לחשוב מחוץ לקופסא ולמקד את המאמצים ביצירת מקומות עבודה מתחשבים, גמישים ומתגמלים. קצב האירועים והשינויים התכופים, עתידים להמשיך ולאתגר את הדרגים הניהוליים, שיצטרכו לאמץ דפוסי חשיבה חדשים בכל הנוגע לתנאי ההעסקה בשנים הבאות.

   

   

  שאיפות העובדים

  סקר שאיפות העובדים לעולם העבודה לאחר עידן הקורונה  

  קרא עוד
  המפעל העתידי בתחום היצור

  מיפוי המיומנויות שעליהן יתבסס היצור העתידי

  קרא עוד
  סקר MEOS רבעון 1 2021

  תחזית המעסיקים הצפויה לרבעון הראשון של 2020

  קרא עוד
  לסקרים נוספים >>

  תכנים נוספים

  אל תעבדו בלחפש עבודה

  שלחו קורות חיים ואם אין, השאירו פרטים
  ואנחנו כבר ניקח את זה מכאן

  * שדות חובה
  אל תעבדו בלחפש עבודה

  שלחו קורות חיים ואם אין, השאירו פרטים
  ואנחנו כבר ניקח את זה מכאן

  תחומי העיסוק שמעניינים אותי

  * שדות חובה
  תודה!

  הפרטים התקבלו בהצלחה.
  אנחנו כבר מחפשים את העבודה הבאה שלך
  ונעדכן אותך בהקדם.

  תודה!

  הפרטים התקבלו בהצלחה.
  אנחנו כבר מחפשים את העבודה הבאה שלך
  ונעדכן אותך בהקדם.