close
מחפשים פתרונות לניהול ותפעול מלאים לחברה שלכם? השאירו פרטים

  השירותים כרוכים בתשלום
  צרו קשר
  דף ראשי » סקר גלובאלי » סקר מאוס Q3 2021

  מתחילים מחדש – העתיד האופטימי של עולם התעסוקה

  בשנת 2021 התגלו כוחות השוק במלוא עוצמתם, כאשר מספר חודשים בלבד לאחר מבצע החיסונים, החל עולם התעסוקה להראות סימני התאוששות משמעותיים. המשבר הכלכלי שהעמיק את הפערים החברתיים וערער את השגרה בכל תחומי החיים, מפנה כעת מקום לתחזיות אופטימיות של שיקום מהיר מהמצופה.

  החודשים האחרונים מסמלים יותר מכל, את יכולתה האדירה של האנושות להתאושש ממשברים, לקום על הרגליים ולהמציא מחדש את מה שכמעט היה נראה כאבוד. בתקופה הקרובה, יבוא לסיומו מתווה החל"ת שזיכה את אלו שאיבדו את מקום עבודתם עם פרוץ מגפת הקורונה, בתשלום דמי אבטלה לפרק זמן ממושך. יחד עם השינויים בהקלות הכלכליות שניתנו לציבור, משתחררות גם ההגבלות הבריאותיות מה שמקדם את המשק צעד אחד קדימה בחזרה לשגרה.

  כמידי רבעון, עורכת קבוצת ManpowerGroup סקר תעסוקה המנתח מגמות עתידיות בעולם העבודה. הסקר של הרבעון השלישי של שנת 2021, נערך בתקופה בה משבר מגפת הקורונה עומד להסתיים בישראל ומצביע על מגמה ברורה – גידול משמעותי בצפי גיוס העובדים.

  צפי על פי גודל ארגון

  ברבעון השלישי של שנת 2021, ניתן לראות מגמת שיפור ניכרת בתחזיות הגיוס, הן בענפי התעשייה שצלחו את המשבר הכלכלי של שנת 2020 והן בקרב סקטורים שספגו מכה קשה עם פרוץ המגפה. בישראל, שהייתה המדינה הראשונה לחסן את אזרחיה בהיקפים רחבים, עומד צפי התעסוקה על 15%+ - החזק ביותר בשלוש השנים האחרונות. אזורי התעשייה ומתחמי המסחר שחזרו לעבודה מלאה ברבעון הנוכחי, מיישרים קו עם העובדה כי המעסיקים הגדולים במשק, צופים את הגידול המשמעותי ביותר בהיקפי הגיוס.

  בשונה מהרבעונים הקודמים, ברבעון הנוכחי מתחזקת המגמה האופטימית הן בקרב הארגונים הגדולים והן בקרב עסקים זעירים המעסיקים פחות מ-10 עובדים. בכל ארבעת קטגוריות הגודל של הארגונים, צפוי גידול במצבת כוח האדם.

  צפי על פי אזור

  המעסיקים שהשתתפו בסקר, הציגו תחזית מפתיעה המסמנת גידול במצבת העובדים בכל ששת האזורים בישראל. הגידול המשמעותי ביותר נראה בירושלים, עם צפי תעסוקה של 25%+, אך גם חיפה צוברת תאוצה עם 17%+ בצפי גיוס העובדים. בדרום ובצפון, הסובלים לעיתים ממוניטין ירוד בכל הנוגע למציאת עבודה, מדווחים המעסיקים על גידול לא מבוטל של 11%+ במצבת כוח האדם.

  נראה אם כך, שהפתיחה המאסיבית של המשק, יחד עם מבצע החיסונים האפקטיבי, נותנים את אותותיהם וממצבים את ישראל בחוד החנית של המדינות שעתידות לצלוח את המשבר התעסוקתי.

  צפי על פי ענף

  במהלך תקופת הקורונה, ספגו ענפים רבים במשק מכה כלכלית אנושה. תעשיות המבוססות על מתן שירותים וקבלת קהל, צמצמו פעילות באופן ניכר או חדלו לפעול לחלוטין, מה שהוביל לאחוזי אבטלה מאמירים ולסגירת עסקים שהתקשו לעמוד בקשיים הכלכליים. ברבעון הנוכחי, ניכרת ההשפעה של הפתיחה הרחבה של המשק הישראלי, בדגש על ענפי המסעדנות והמלונאות שחזרו לעבוד מסביב לשעון ומדווחים על צפי גיוס של 23%+.  גם ענפי הפיננסיים והשירותים העסקיים, שבתקופת הקורונה העבירו עובדים רבים למתכונת עבודה מרחוק, מדווחים על צפי מכובד של 14%+.

  בשונה מהרבעונים הקודמים, ברבעון הנוכחי דיווחו מעסיקים מכל שבעת ענפי התעשייה על גידול במצבת כוח האדם וצפי גיוס מואץ.

  צפי תעסוקתי בעולם

  פתיחת השמים, הסרת ההגבלות הבריאותיות והחזרה ההדרגתית לשגרה, הביאו לכך שב-42 מתוך 43 המדינות שהשתתפו בסקר, צופים המעסיקים גידול במצבת כוח האדם. ב-31 מתוך המדינות שנסקרו, צופים המעסיקים תחזיות גיוס חזקות יותר, זאת הודות לשובם של התיירים לאזורי הבילוי, פתיחת ענפי המסחר והתעשייה וביטול הנחיות ההתקהלות.

  ביוון, קרואטיה ואירלנד, צופים המעסיקים את תחזיות הגיוס החזקות ביותר, בעוד בצ'כיה, דרום אפריקה וספרד – שחוותה מכה קשה לתיירות הפנים, מדווחים המעסיקים על תחזיות גיוס חלשות יותר. בארה"ב, ששמה לה למטרה לחסן 70% מהאוכלוסייה עד ליום העצמאות ב-4 ביולי, מדווחים המעסיקים על קצב הגיוס החזק ביותר מבין המדינות שנסקרו ביבשת אמריקה.

  עתיד אופטימי או מציאות מתעתעת?

  בחודשים האחרונים, מתחזקת בציבוריות הישראלית תחושת "תם עידן הקורונה". חובת עטיית המסכה בחללים סגורים שצפויה לפוג בשבועות הקרובים יחד עם פתיחת השמים למדינות נוספות, מהווים תמריץ להשבת המשק לימי טרום תקופת המגפה, ומעודדים מעסיקים לחזור להשקיע בגיוס מאסיבי של עובדים חדשים. אלו שאיבדו את מקור פרנסתם בשנת 2020, עתידים לגלות בחודשים הקרובים משק שקם על רגליו ועולם תעסוקה שאמנם ספג מכה קשה, אך גם אימץ דפוסים חדשים ומבורכים לטובת העובדים.

   

   

   

  שאיפות העובדים

  סקר שאיפות העובדים לעולם העבודה לאחר עידן הקורונה  

  קרא עוד
  המפעל העתידי בתחום היצור

  מיפוי המיומנויות שעליהן יתבסס היצור העתידי

  קרא עוד
  סקר MEOS רבעון 1 2021

  תחזית המעסיקים הצפויה לרבעון הראשון של 2020

  קרא עוד
  לסקרים נוספים >>

  תכנים נוספים

  אל תעבדו בלחפש עבודה

  שלחו קורות חיים ואם אין, השאירו פרטים
  ואנחנו כבר ניקח את זה מכאן

  * שדות חובה
  אל תעבדו בלחפש עבודה

  שלחו קורות חיים ואם אין, השאירו פרטים
  ואנחנו כבר ניקח את זה מכאן

  תחומי העיסוק שמעניינים אותי

  * שדות חובה
  תודה!

  הפרטים התקבלו בהצלחה.
  אנחנו כבר מחפשים את העבודה הבאה שלך
  ונעדכן אותך בהקדם.

  תודה!

  הפרטים התקבלו בהצלחה.
  אנחנו כבר מחפשים את העבודה הבאה שלך
  ונעדכן אותך בהקדם.