// !-- Global site tag (gtag.js) - Google Ads: 674976774 --> ?>
close
מחפשים פתרונות בתחום משאבי אנוש לחברה שלכם? השאירו פרטים.

  אני מאשר/ת קבלת דיוור ו/או חומר פרסומי
  השירותים כרוכים בתשלום
  צרו קשר
  דף ראשי » סקר גלובאלי » Meos_Q1_2023

  צפי התעסוקה ברבעון הראשון של 2023

  מגמת הגיוס החיובית והביקוש לטאלנטים מיומנים נמשכת למרות סימני ההאטה הגלובאליים.

   

   

  מעסיקים בכל רחבי העולם עדיין צופים גידול במצבת כוח האדם ברבעון הראשון של 2023, ומדווחים על צפי תעסוקה נטו בהתאמה עונתית של +23%. בשווקים רבים הביקוש למיומנויות שובר שיאים בזמן שרמות האבטלה ממשיכות להיות גבוהות, ובמקביל, נרשם קיפאון ברמת ההשתתפות בכוח העבודה.

  גם בישראל המעסיקים צופים את המשך מגמת הגיוסים ברבעון הראשון של 2023 ומדווחים על צפי תעסוקה נטו של 28%+ (לאחר התאמה עונתית), נתון שמשקף התחזקות של 4% בהשוואה לרבעון הקודם (אך היחלשות של 7% ביחס לרבעון המקביל אשתקד).

   

   

   

  עדכון חשוב לגבי פילוח לענפים

  החל ממהדורה זו של סקר צפי התעסוקה של ManpowerGroup, קבוצות הענפים עודכנו על מנת לשקף את המשרות המבוקשות ביותר כיום ובעתיד. הנתונים שפורסמו בעבר עבור קטגוריות מפורשות כמו 'ייצור', 'מסחר סיטונאי וקמעונאי' או ו'מסעדנות ומלונאות' נכללים עכשיו תחת קבוצות רחבות יותר. לדוגמה, נתוני 'מסעדנות ומלונאות' ו'מסחר סיטונאי וקמעונאי' נכללים עכשיו תחת הקטגוריה 'מוצרים ושירותי צריכה'. נתוני הענף הכללי 'ייצור' משולבים עכשיו בתעשייה הרלוונטית לכל תחום ייצור – למשל, התחום החדש 'תחבורה, לוגיסטיקה ורכב' כולל עכשיו ייצור של רכיבים לתחום זה.

  למטרות מעקב אחר נתונים, התאמנו את הענפים הקודמים בצורה קרובה ככל האפשר לקבוצות החדשות.

   

   

   

  צפי תעסוקה על פי ענף

  בישראל, הביקוש הגבוה ביותר צפוי בענף האנרגיה והשירותים הציבוריים עם צפי תעסוקה של 64%+, כשאחריו תחום שירותי התקשורת (+51%) וענף ה-IT (+33%).

  הביקוש הנמוך ביותר צפוי בתחום הפיננסים והנדל"ן עם צפי תעסוקה של 12%+ בלבד.

  במבט גלובלי, הביקוש לעובדים בעולם הדיגיטלי ממשיך להיות הגבוה ביותר בעולם כולו: ארגונים בענף ה-IT מדווחים על הצפי האופטימי ביותר (+35%), אחריו ענף הפיננסים והנדל"ן (+28%) ואחריהם ענף האנרגיה והשירותים הציבוריים (+26%).

   

   

   

  צפי תעסוקה על פי אזור

  צפי התעסוקה הגבוה ביותר צפוי בדרום (42%+), אחריו בירושלים (38%), בתל אביב (33%), באזור המרכז (20%), ולסיום, בפער משמעותי, בחיפה (11%) ובאזור הצפון (10%).

  במבט גלובלי נרשמות תחזיות יציבות בכל האזורים, כאשר מעסיקים באזור אמריקה מדווחים על תוכניות הגיוס החיוביות ביותר (+31%), ואחריהם מעסיקים באמריקה הדרומית והמרכזית (+28%), באזור אסיה-פסיפיק (+25%) ובאזור אירופה, המזה"ת ואפריקה (+18%).

   

   

   

  צפי על פי גודל ארגון

  בחלוקה לגודל ארגונים בישראל, הצפי החיובי ביותר נרשם בקרב עסקים גדולים, שמעסיקים יותר מ-250 עובדים, ועומד על 37%.

  צפי חיובי, אם כי קטן משמעותית, נרשם גם בתחתית הרשימה, בקרב ארגונים קטנים, שמעסיקים 10-49 עובדים, ועומד על 13%.

  בעולם, נראה שרמת האופטימיות של חברות עם פחות מ-10 עובדים קטנה ביותר מחצי מזו של עסקים גדולים ביחס ליכולת גיוס העובדים מינואר עד מרץ, בשל הגידול בעלויות והסימנים למיתון אפשרי (13% מול 29% בהתאמה).

   

   

   

  השפעת המגמות הנוכחיות על הענפים בישראל

  בכל הענפים שנבדקו בסקר ניכרת שאיפה מתמשכת של המעסיקים להגדיל את מצבת כוח האדם ברבעון הראשון בשנת 2023, על אף היחלשויות מסוימות בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד וחרף אחוז מסוים מהמעסיקים שדווקא צופה ירידות שונות בהיקפי האיוש.

  בכל הענפים גם דווח על קושי במציאת עובדים עם הכישורים המתאימים – בענפי התעשייה והחומרים, טכנולוגיית המידע, המוצרים והשירותים לצרכן והפיננסים והנדל"ן נרשם הקושי הרב ביותר (‎75%-76% מהמעסיקים מדווחים על קושי), ואילו בענפי שירותי התקשורת והתחבורה, הלוגיסטיקה והרכב המצב דווקא מזהיר יותר (רק ‎19%-21% מהמעסיקים מדווחים על קושי).
  בין הענפים השונים ניכר גם הבדל בסדר העדיפויות של המיומנויות ה'רכות' המבוקשות ביותר.

   

  אודות סקר צפי התעסוקה של ManpowerGroup

  סקר צפי התעסוקה של ManpowerGroup הכולל 41 שווקים בעולם הוא הסקר המקיף ומתקדם ביותר מסוגו, ונחשב למדד כלכלי חשוב ברמה הגלובלית. צפי התעסוקה נטו מייצג נתון שנגזר מאחוז המעסיקים שצופים עלייה בפעילות הגיוס, בניכוי אחוז המעסיקים שצופים את ההפך.

  קראו עוד על הצפי התעסוקתי ברבעון הראשון ב-2023, על ההאצה במגמות השוק בדגש על מיידיות ודחיפות, על המגמות והאתגרים בכוח העבודה ועל תחזיות ההעסקה בקרב מעסיקים בעולם.

   

  קראו עוד על צפי התעסוקה לרבעון הראשון של 2023,  השפעת המגמות על המשרות השונות, המיומנויות הנדרשות בחלוקה לענפי התעסוקה השונים>>

  שאיפות העובדים

  סקר שאיפות העובדים לעולם העבודה לאחר עידן הקורונה  

  קרא עוד
  המפעל העתידי בתחום היצור

  מיפוי המיומנויות שעליהן יתבסס היצור העתידי

  קרא עוד
  סקר MEOS רבעון 1 2021

  תחזית המעסיקים הצפויה לרבעון הראשון של 2020

  קרא עוד
  לסקרים נוספים >>

  תכנים נוספים

  אל תעבדו בלחפש עבודה

  שלחו קורות חיים ואם אין, השאירו פרטים
  ואנחנו כבר ניקח את זה מכאן

  * שדות חובה
  אל תעבדו בלחפש עבודה

  שלחו קורות חיים ואם אין, השאירו פרטים
  ואנחנו כבר ניקח את זה מכאן

  תחומי העיסוק שמעניינים אותי

  * שדות חובה
  תודה!

  הפרטים התקבלו בהצלחה.
  אנחנו כבר מחפשים את העבודה הבאה שלך
  ונעדכן אותך בהקדם.

  תודה!

  הפרטים התקבלו בהצלחה.
  אנחנו כבר מחפשים את העבודה הבאה שלך
  ונעדכן אותך בהקדם.