close
מחפשים פתרונות לניהול ותפעול מלאים לחברה שלכם? השאירו פרטים

  השירותים כרוכים בתשלום
  צרו קשר
  דף ראשי » תחזית המעסיקים הצפויה לרבעון הראשון של 2021

  סקר צפי התעסוקה של ManpowerGroup נערך מדי רבעון במטרה לאמוד את כוונות המעסיקים להגדיל או לצמצם את מצבת כוח האדם שלהם ברבעון הבא. סקר תוכניות הגיוס המקיף של ManpowerGroup מתקיים כבר מעל 55 שנים ונחשב לאחד מהסקרים המהימנים בעולם בנושא פעילות התעסוקה בעולם .בישראל, הסקר מבוסס על מדגם מייצג של 419 מעסיקים בישראל. וניתן לקרוא את תוצאות הסקר המלאות בלחיצה על החלונית מצד ימין.

  שנת 2020 תיזכר בדפי ההיסטוריה כאחת מהשנים המטלטלות והמסעירות שידעה האנושות. נגיף הקורונה, שהביא עימו נזקים בריאותיים וכלכליים חסרי תקדים לצד שינוי עצום באורחות החיים, לא פסח על ענף התעסוקה שספג מהלומה משמעותית.

  העסקים בישראל ובעולם, שנאלצו לבצע התאמות בהתאם למדיניות הסדרים והריחוק החברתי, צמצמו באופן ניכר את מספר העובדים ועצרו כמעט לחלוטין גיוסים חדשים. אך לאחר שנה רווית תהפוכות ותחזיות קודרות, נפתחה שנת 2021 בתחושת אופטימיות זהירה. לאור מבצעי החיסונים הגדולים בארץ ובעולם, מדווחים מעסיקים רבים על החזרה מתונה והדרגתית של עובדים מחל"ת לצד גיוס עובדים חדשים.

  ממצאי הסקר משקפים את תחושת האמביוולנטיות של המעסיקים אל מול האתגרים הצפויים בשנה הקרובה, יחד עם הציפייה לחזרה לשגרה אמיתית. אך האם אנו עדים לתחילת הסוף של מגפת הקורונה ולשיפור אמיתי בצמיחה של שוק העבודה? תלוי את מי שואלים. גיוסים בצמיחה תחת מגבלות בישראל, שעתידה להיות בין המדינות הראשונות שאזרחיה מתחסנים כנגד הנגיף, מדווחים המעסיקים על גידול מתון בהיקפי הגיוס. אך יחד עם תחושת האופטימיות, ניכרת העובדה כי השפעות הקורונה כאן כדי להישאר.

  צפי על פי גודל הארגון :

  המעסיקים הקטנים והבינוניים להם אפשרות לשמירה על ריחוק חברתי במקום העבודה, צופים גידול של כ-8 אחוזים במספר העובדים בשלושת החודשים הקרובים. לעומת זאת, מעסיקים גדולים להם מספר עובדים גדול וקושי רב יותר לעמוד בהתוויות התו הסגול, צופים קיצוץ של -4% במצבת העובדים. נראה אם כך שלמרות הדעה הרווחת הגורסת כי את מרבית הנזק סופגים העסקים הקטנים, השלכות נגיף הקורונה על המעסיקים הגדולים צפויות לתת את אותותיהן גם בשנת 2021.

  צפי אזורי :

  התחזקות במרכז, וקיפאון בפריפריה בארבעה מתוך ששת האזורים שהשתתפו בסקר. אזור המרכז, המתאפיין במגוון רחב של ענפי תעסוקה הצפויים לחוות התאוששות בחודשים הקרובים, מתבלט במיוחד עם תחזית חיובית לגידול של 10% במספר העובדים. בצפון הארץ לעומת זאת, מדווחים המעסיקים על קיפאון בפעילות הגיוס ואילו בירושלים, על קיצוץ של 3% במצבת העובדים. ממצאי הסקר המעידים על מגמת שיפור בצפי התעסוקה באזורים המאוישים בישראל, הם השתקפות ברורה של התחושות החיוביות המציפות את אזרחי המדינה עם התקדמות מבצע החיסונים. תל אביב, בה עובדים גם תושבים רבים מאזורים שונים בארץ, עתידה לחוות שיפור מבחינה תעסוקתית כבר בחודשים הקרובים, עם גיוסים אינטנסיביים לתעשיות המזון והתיירות שצפויות לחזור לפעילות. מסתמן, שהירידה המיוחלת במספר החולים יחד עם ההקלות המשמעותית הצפויות במגבלות הריחוק החברתי, תואמות את המגמה החיובית המסתמנת גם בשוק העבודה העולמי. תעשייה במגמת התאוששות הנחיות הריחוק החברתי יחד עם צמצום הפעילות בעסקים המקבלים קהל, הכתיבו כללי משחק חדשים לאורח החיים שהכרנו. תעשיות ההסעדה, הבידור והתיירות הפסיקו לפעול כמעט לחלוטין ואילו המעסיקים והעובדים במקומות החיוניים, חוו עומסים חסרי תקדים.

  צפי על פי ענפים:

  תחילת שנת 2021 מסמנת מגמה חיובית בקרב הסקטורים שחוו את הפגיעה הקשה ביותר בעקבות נגיף הקורונה. הכמיהה של אזרחי ישראל והעולם לשוב לשגרת חיים מלאה הכוללת חיי חברה ובילויים לצד העבודה, משתקפת בתחזיות הגיוס האופטימיות של מעסיקים בענפים אלו. מעסיקים מענפי המלונאות והמסעדנות שהשתתפו בסקר, צופים גידול ניכר בתכניות הגיוס עם תשקיף תעסוקתי של 19%+. גם ענף הבנייה זוכה לעדנה מחודשת עם גידול יציב של 11%. השפעות הקורונה על אופי העבודה ניכרות בענף הפיננסים והשירותים העסקיים, בו מדווחים המעסיקים על צפי גידול של שני אחוזים בלבד במצבת העובדים. חשוב לקחת בחשבון, שענפים אלו העבירו חלק ניכר מהעובדים לעבודה מהבית וצמצמו גיוס לתפקידים שיכולים להתבצע באמצעות מערכות ממוחשבות. בענפי המסחר והסיטונאות, צופים המעסיקים שוק עבודה יציב ורגוע יחסית, בהשוואה לרבעון הקודם. ניתן לייחס את המגמה לראייה המפוכחת של המעסיקים לפיה הקניונים והמרכזים המסחריים יישארו סגורים בחודשים הראשונים של 2021.

  ובעולם :

  מנקודת מבט עולמית ישראל מיישרת קו עם שאר מדינות העולם הצופות התחזקות בגיוסי העובדים ושיפור מתון בצפי התעסוקה. לאחר שנה הפסדית ומלאת קשיים, ניכר כי ההסרה ההדרגתית של המגבלות הציבוריות והתעסוקתיות, מעודדת את המעסיקים להגדיל את מצבת העובדים לקראת הרחבת פעילות. ב-32 מתוך 43 המדינות שנסקרו, ניכרת התחזקות של כוונות הגיוס. ממצאי הסקר מצביעים על פעילות גיוס משמעותית בטיוואן, ברזיל, סינגפור, אוסטרליה וארה"ב. שוק עבודה חלש יותר צפוי בשוויץ, פנמה, הונג קונג ובריטניה, שנכנסה לסגר המלא השלישי בתולדותיה בתחילת חודש ינואר. מגמה חיובית ממשיכה גם בתחזיות למצבת כוח האדם ב-19 מתוך 26 מדינות באירופה שהשתתפו בסקר. המעסיקים, שמדווחים על תחזיות גיוס חיוביות בהשוואה לרבעון הקודם, צופים עם עין פקוחה במדדי ההדבקה, הסגרים וההגבלות ובוחרים להוציא לפועל את גיוס העובדים במתינות ובהדרגתיות. לאן ממשיכים מכאן? חשוב לזכור שהרבעון הראשון של שנת 2021 אמנם מסמן את תחילת היציאה ממשבר הקורונה, אך מגיע אחרי שנה קשה ומאתגרת במיוחד. 30% מהמעסיקים שהשתתפו בסקר צופים כי רמות התעסוקה לעולם לא יחזרו לרמתם טרם התפרצות מגפת הקורונה. רק 10% מהנשאלים צופים כי רמות התעסוקה יחזרו לרמתם בשלושת החודשים הקרובים. תחזיות הסקר האופטימיות יחסית, יעמדו למבחן ברבעון הקרוב ויאתגרו את המעסיקים למצוא פתרונות יצירתיים להשבת מודל התעסוקה לפעילות מלאה. החודשים הקרובים, במהלכם יחוסנו חלקים גדולים באוכלוסייה יחד עם ההקלות המסתמנות במגבלות היציאה מהבית והריחוק החברתי, יהיו אלו שיתוו את תהליך ההתאוששות של העסקים בארץ ובעולם.

  שאיפות העובדים

  סקר שאיפות העובדים לעולם העבודה לאחר עידן הקורונה  

  קרא עוד
  המפעל העתידי בתחום היצור

  מיפוי המיומנויות שעליהן יתבסס היצור העתידי

  קרא עוד
  סקר MEOS רבעון 1 2021

  תחזית המעסיקים הצפויה לרבעון הראשון של 2020

  קרא עוד
  לסקרים נוספים >>


  Warning: array_map(): Expected parameter 2 to be an array, bool given in /var/www/vhosts/manpower.co.il/httpdocs/wp-includes/class-wp-query.php on line 2093

  Warning: implode(): Invalid arguments passed in /var/www/vhosts/manpower.co.il/httpdocs/wp-includes/class-wp-query.php on line 2093

  תכנים נוספים


  Notice: WP_Scripts::localize נקרא בצורה לא תקינה. The $l10n parameter must be an array. To pass arbitrary data to scripts, use the wp_add_inline_script() function instead. למידע נוסף כנסו לניפוי תקלות בוורדפרס. (הודעה זו נוספה בגרסה 5.7.0.) in /var/www/vhosts/manpower.co.il/httpdocs/wp-includes/functions.php on line 5663
  אל תעבדו בלחפש עבודה

  שלחו קורות חיים ואם אין, השאירו פרטים
  ואנחנו כבר ניקח את זה מכאן

  * שדות חובה
  אל תעבדו בלחפש עבודה

  שלחו קורות חיים ואם אין, השאירו פרטים
  ואנחנו כבר ניקח את זה מכאן

  תחומי העיסוק שמעניינים אותי

  * שדות חובה
  תודה!

  הפרטים התקבלו בהצלחה.
  אנחנו כבר מחפשים את העבודה הבאה שלך
  ונעדכן אותך בהקדם.

  תודה!

  הפרטים התקבלו בהצלחה.
  אנחנו כבר מחפשים את העבודה הבאה שלך
  ונעדכן אותך בהקדם.