// !-- Global site tag (gtag.js) - Google Ads: 674976774 --> ?>
It's your time to shine
דף ראשי » המגזין » חושבים על עבודה בארצות הברית? מידע חשוב על רילוקיישן לארה"ב.
left right

לתפוס אמריקה!

מה שחשוב לדעת על רילוקיישן

החלום להתאוורר כמה שנים בחו"ל – עם משכורת נאה ועתיד מבטיח – משותף לרבים מעובדי ההייטק בישראל.  אבל לרילוקיישן יש גם מחיר, וחשוב להביא אותו בחשבון

 

אחד הביטויים המהלכים קסם על אנשי ההייטק הישראלי הוא רילוקיישן, והחלום הרטוב הוא כמובן רילוקיישן לארה"ב. מי מאיתנו לא חלם להשאיר את תלאות היום יום, את בעיות הביטחון ואת הפקקים שבין רעננה לתל אביב ולעבור אל עמק הסיליקון וחופי קליפורניה? אולם, רילוקיישן לא חייב להתכוונן לארצות הברית דווקא: במקרים רבים מתרחש רילוקיישן לצרפת, ליפן, לרוסיה ואפילו לאחת ממדינות אפריקה.

 

מהו רילוקיישן?

רילוקיישן פירושו העברה מחדש, קרי העתקת מרכז החיים אל מחוץ לישראל. בניגוד לנוהג נפוץ אחר בהייטק הישראלי, "חיים על הקו", שבמסגרתו נוסעים מישראל אל ארצות היעד הלוך ושוב, במסגרת רילוקיישן יעבור העובד, עם משפחתו או בלעדיה, להתגורר בחו"ל למשך מספר שנים.

 

מומחים לרילוקיישן אומרים שמעבר כזה פופולרי במיוחד בקרב שכבת המנהלים הצעירים, בני  35 ומטה – רווקים או בבעלי משפחות צעירות היכולים לעזוב את ישראל בקלות יחסית. ואולם, ככל שילדיו של העובד בוגרים יותר, ולבן/בת זוגו יש קריירה מפותחת יותר, הופך המעבר לקשה ובעייתי יותר.

 

יתרונותיו של הרילוקיישן

עבודה בחו"ל נחשבת למקפצה לקראת תפקיד ניהולי בכיר בארץ: היא חושפת את העובד לתרבות ארגונית שונה, משפרת את יכולותיו לתקשר עם לקוחות זרים ומהווה שורה נוצצת בקורות החיים. לעובדים הפנויים לכך, מדובר בדרך כלל בהרפתקה נעימה, המאפשרת להם לבלות ולהכיר תרבות זרה וחברים חדשים. מה גם ששיפור הכישורים התקשורתיים בשפה זרה, לרוב אנגלית, היא יתרון גם לשאר בני המשפחה, ובעיקר לילדים.

מובן שלרילוקיישן ישנם גם יתרונות כלכליים משמעותיים: העובד מרוויח שכר המותאם לארץ היעד, שהוא במקרים רבים גבוה מהשכר שקיבל בישראל, ובדרך כלל נהנה גם ממימון שכר דירה, חינוך לילדים וכדו'. אם בבעלותו גם דירה בישראל, הוא כמובן יכול להשכיר אותה בעת השהייה בחו"ל ולהגדיל את הרווח.

 

ובכל זאת, לא הכל הוליווד

למרות יתרונותיו הרבים של הרילוקיישן, אין להתעלם מהבעיות הכרוכות בו. מדובר במעבר לארץ זרה, עם תרבות ושפה חדשה, שמחייב ניתוק מהמשפחה ומהחברים בארץ. לניתוק הזה יש כמובן היבט רגשי וחברתי – אבל גם היבט תעסוקתי. שהות ארוכה בחו"ל עלולה לשחוק קשרים עסקיים/קולגיאליים בארץ, שיהיו חיוניים בחיפוש המשרה הבאה.

קושי משמעותי נוסף הוא ההשפעה על חייהם של בני הזוג. לבד מהניתוק המדובר, לא פעם מתקשים בני הזוג למצוא עבודה ראויה בתחומם. ובעוד שעובד ההייטק מתפתח, מוצא סיפוק ורושם הישגים, בן/בת זוגו חש שהקריירה שלו הוקרבה על מזבח זו של שותפו לחיים. זהו כר פורה לתסכולים זוגיים, שעלול להביא למשבר ביחסים.

 

כיצד ניתן להתגבר על הקשיים הכרוכים ברילוקיישן?

בעלי משפחות חייבים, ראשית לכל, להביא בחשבון את ההשפעה של המעבר על משפחתם. החלטה כזו חייבת להיעשות בשיתוף מלא עם בן הזוג, תוך חשיבה כנה ומעמיקה על אפשרויות הקריירה שלו ועל סיכוייו הריאליים למצוא עבודה בחו"ל.

חשוב עוד כי העובד העובר לחו"ל ישמור על קשרים לא רק עם חבריו ומשפחתו אלא גם עם קולגות, מנהלים לשעבר וכו'. כיום, בעידן הרשתות החברתיות, הדבר קל מאי פעם, ותהיה לו חשיבות רבה עם השיבה לארץ. עובד שישרוף גשרים וקשרים עלול למצוא כי הנחיתה המחודשת בישראל אינה רכה כלל וכלל.

 

רילוקיישן עצמאי – יש דבר כזה?  

בדרך כלל, נעשה הרילוקיישן דרך מקום העבודה – על פי רוב חברה ישראלית הפועלת גם בחו"ל. עובד המעוניין ברילוקיישן יכול לעשות זאת דרך החברה בה הוא מועסק, או באמצעות חיפוש יזום של משרות רילוקיישן. אולם, ישנם ישראלים הפונים ישירות לחברות בחו"ל (בעיקר בארה"ב) ועוברים לעבוד אצלן. מעבר כזה יכול להיות שדרוג רב-משמעות לקריירה, אך אין הוא כולל בדרך כלל את תנאי המעטפת שמעניקה חברה ישראלית לעובדיה לחו"ל (כמו תשלום שכר דירה, סיוע במעבר וכדו'). כדאי? רק אם אתם נועזים במיוחד.

אל תעבדו בלחפש עבודה

שלחו קורות חיים ואם אין, השאירו פרטים
ואנחנו כבר ניקח את זה מכאן

* שדות חובה
אל תעבדו בלחפש עבודה

שלחו קורות חיים ואם אין, השאירו פרטים
ואנחנו כבר ניקח את זה מכאן

תחומי העיסוק שמעניינים אותי

* שדות חובה
תודה!

הפרטים התקבלו בהצלחה.
אנחנו כבר מחפשים את העבודה הבאה שלך
ונעדכן אותך בהקדם.

תודה!

הפרטים התקבלו בהצלחה.
אנחנו כבר מחפשים את העבודה הבאה שלך
ונעדכן אותך בהקדם.